Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

Mallorca - Last Minute Dovolenka 2023!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

Atrakcie / Výlety

Významné lokality

Arta
Ráz mestečka, kam jazdia prakticky turisti iba na deň, určujú solídne starobylé meštianske domy, úzke uličky a niekoľko príjemných lokálov na hlavnej triede.

Cala Major - Ateliér Joana Miró
Pre Miró bol ostrov domov a útočisko pred Frankovým režimom. Jeho dielo patrí ku klasike moderného umenia. Práve pod mallorským slnkom nachádzal Miró podnety pre svoje poetické obrazy. Zomrel v roku 1983, ale jeho ateliér v Cala Major vyzerá tak, ako keby majster práve odišiel na prechádzku na pláž.

Coves del Drac (Dračia jaskyňa)
Určite najslávnejšia a najnavštevovanejšia z 3000 odkrytých malorských jaskýň. Podľa legendy tu strážil pirátsky poklad drak. Dnes je návšteva tejto impozantnej jaskyne, vďaka zaujímavému osvetlenie a šumenie mora, naozajstným zážitkom pre oči i uši.

Deiá
Táto tzv. "dedina umelcov" na úpätí 1062 metrov vysokej hory Puig de Teix je stále miestom stretnutia medzinárodného publika. Dnes si tu kupujú domy bohatí ľudia zo sveta hudby a filmu.

Es Pla a Sineu
Opustite na chvíľu pobrežie a vydajte sa objavovať vnútrozemie. Veľká planina Es Pla je nádherná. Pekným cieľom je tu dedina Sineu. Každý týždeň v stredu sa tu koná jeden z najkrajších trhov ostrova.

Es Trenc
Niekoľko kilometrov dlhá piesočná pláž s dunami a píniovými hájmi na pokojnom piesočnatom pobreží. Jedna z posledných prírodných a - s výnimkou niekoľkých reštaurácií - nezastavaných pláží Mallorky. Je to raj!

Formentor
Polostrov na severnom pobreží Mallorky sa môže chváliť pokojnými zátokami, krásnymi výhľadmi, vlastným majákom na Cap Formentor a hotelom, v ktorého návštevnej knihe sú najznámejšie mená sveta.

Fornalutx / Biniaraix
"Najkrajšie osady na ostrove" - táto nálepka zostane týmto dvom susediacim dedinkám navždy a právom. Úzke kamenné uličky a múriky, malebná poloha s pomarančovníky v popredí a šedomodrými horami v pozadí podčiarkujú ich krásu.

Monasteri Lluc
Už poloha samotného kláštora je úžasná. Nachádza sa uprostred pohoria Serra Tramuntana v širokom údolí s fantastickým výhľadom, Aj napriek veľkému množstvu návštevníkov si tu budete pripadať oslobodený od všetkých pozemských problémov.

Palma
Duch stredovekého mesta je viditeľný vo štvrti La Portella. Pokoj, slnečné lúče, uličky, ktoré sú tak úzke, že sa im vodiči automobilov vyhýbajú. A za mohutnými bránami meštianskych palácov sa nachádzajú patia (dvory) s mnohými kvetinami, lavičkami a starými fontánami. Celkom iste je potrebné navštíviť katedrálu Le Seu. Symbol Mallorky je jedným z najväčších španielskych umeleckých diel. Kráľ Jakub Aragónsky ju nechal vybudovať v 13. storočia ako vďaku za víťazstvo nad Arabmi. Najkrajšie svetlo je v "Katedrále svetla" ráno.

Port d´Andtrax
Pôvodný rybársky prístav sa stal vďaka svojej polohe luxusným letoviskom vo veľkom štýle. V prístave pre jachty sa stretávajú krásni a bohatí z celého sveta.

Sa Calobra
V nikdy nekončiacich serpentínach - vrátane známej Kravatové zákruty - zostupuje cesty z pohoria Tramuntana 900 metrov dole až k moru. Dole sa objaví úžasná pláž, ktorú ústi do mora priesmyk Terrent de Parreis. Odvážlivci sa môžu vydať na pláž od Escorcy pešo samotným priesmykom. Nezabudnite si so sebou zobrať dobrú obuv a dostatok vody!

Valldemossa
"Najkrajší miesto, ktoré som kedy videla." To vyhlásila francúzska spisovateľka George Sandová o dedine, v ktorej strávila s Frederikom Chopinom zimu v kartuziánskom kláštore.

Vall d´Or / Sóller
V nádhernom "zlatom údolí" leží príjemné mestečko Sóller. Je to najkrajšie a najpokojnejšie miesto, kam sa môžete dostať z Palmy aj bez auta: "Červeným bleskom" mallorským nepriechodným hornatým terénom. Tento vlak z 30. rokov má stále niečo z dávnych čias.


Autom pohorím Tramuntana

Východiskovým bodom výletu je Palma, ovšem práve tak dobre môžete vyjsť z ktoréhokoľvek miesta na juhozápadnom pobreží. Z metropoly sa lúčovito rozbiehajú cesty do všetkých kútov ostrova. S prázdninovými letoviskami v zálive Badia de Palma as mestom Inca je Palma spojená dokonca diaľnicou. Vy sa vydáte po okresnej ceste smerom na severozápad, ktorá vás rýchlo zavedie na krásnu a nepríliš kľukatú cestu do Esporles. Neďaleko mesta na 14. kilometri sa nachádza vidiecka usadlosť Sa Granja, kde sa každú stredu a piatok popoludní predvádzajú staré tance a umelecké remeslá.

Kúsok za dvorcom narazíte na C 710, ktorá striedavo stúpa a klesá - ako už aj u horských ciest býva - pozdĺž pobrežia. V jednom okamihu sa vyšplháte na Coll de Claret vo výške 562 metrov. Tam už sa ohlási zlatý klinec nielen vašej cesty, ale aj mnohých cestovateľov za kultúrou: Valldemossa. Ak chcete navštíviť "Kartúza milencov" (Frederik Chopin a George Sandová), budete musieť z pobrežnej cesty kúsok zísť.

Potom sa na C 710 zase vrátite a už na vás čakajú ďalšie pamätihodnosti. S autom môžete zastaviť prakticky kdekoľvek: všade sa pred vami otvorí nádherný výhľad. V každom prípade tak učiňte u vyhliadky Mirador de Ses Pites. V priebehu ďalšej cesty pôjdete okolo vidieckych usadlostí Miramar a Son Marroig, ktoré kedysi patrili arcivojvodom Ľudovítovi Salvátora. V druhej, ktorá stojí nad polostrovom Na Foradada, je dnes múzeum. Názov naráža na dieru v skale.

O pár kilometrov ďalej, v tieni viac ako 1000 metrov vysokej hory Teix, sa nachádza Malorské dedina umelcov Deiá. Nebudete jediní, kto chce nakuknúť do galérií a pouličných kaviarní. Koho neodradí uzučká ulička do Cala de Deiá, môže sa na malé pláži s drobnými kamienkami na chvíľku vykúpať.

Za Lluc-Alcari s krásnymi domami z prírodného kameňa u strmého pobreží sa C 710 od mora vzdiali a klesá dole do údolia s mestom Sóller. V obci sa môžete prejsť pomerančovníkovými plantážami a urobiť si zachádzkou do prístavu tohto pokojného mesta. Za Soller prechádza pobrežné cesty do poriadneho vysokohorského stúpania. Po pravej ruke leží dedina Fornalutx (ktorá bola niekoľkokrát zvolená najkrajšie obcí v Španielsku) a Biniaraix.

Určite ale zastavte u Mirador de Ses Barques, čo je vyhliadka s terasovú reštaurácií priamo u cesty. C 710 sa ďalej vinie mnohých zákrutami na horu Puig Major s výškou 1445 metrov. Výjazd až na vrchol tejto najvyššej hory Mallorky je povolený len vojenským vozidlám, pretože tam pracuje radarová stanica.

Potom sa cesty stráca v tuneli a za ním sa objaví priehrada Gorg Blau. V jej temne modrej vode sa odrážajú pustej vrcholky hôr. Pre ľudí so zmyslom pre nadprirodzeno nie je Gorg Blau len púhym rezervoárom pitnej vody, ale vzhľadom k svojej osobitnej atmosfére aj tak trochu magickým miestom. Veľkú príťažlivosť majú aj dva ďalšie, úplne rozdielne ciele, ktoré máte teraz pred sebou: amfiteáter Sa Calobra a kláštor Lluc.

Najprv práca, potom zábava. Pätnásť kilometrov dlhá odbočka do Sa Calobra dá totiž poriadne zabrať aj skúseným vodičom. Potom, čo ste sa už dosť naotáčeli volantom sem a tam, vás ešte čaká prejazd slávnym "Kravatovým uzlom" Nudo de Corbata a uchom ihly Caval Bernat medzi dvoma gigantickými skalnými balvanmi. Potom konečne dôjdete do malého zálivu na konci priepasti s divokým potokom Torrent de Pareis. Vrátite sa na C 710, prejdete malou obcou Escorca a krátko nato dorazíte do najväčšieho a najvýznamnejšieho pútnického miesta na Malorke - kláštora Lluku. Tu môžete dostať jedlo i ubytovanie v mníšskych celách zo 17. a 18. storočia.

Smerom na sever pokračuje cesty do Pollenky, my ale opúšťame Serra del Norte južným smerom. Vľavo máme tisícku Tomir, vpravo 1348 metrov vysokú horu Puig de Massanella a pred sebou dediny Caimari a Selva.

Inca sa nemôže pochváliť vidieckym pôvabom ani architektonickými pamiatkami, a napriek tomu je toto tretie najväčšie mesto Mallorky veľmi obľúbené. Výrobcovia topánok a koženého oblečenia sľubujú výrobné ceny a svojráznej cellers (bývalé vínne pivnice) ponúkajú poctivú domácu stravu.

Po ceste C 713 by ste boli rýchlo doma. Ešte rýchlejšie by sa išlo po diaľnici spájajúcej Inkov s palmou. Vy si ale radšej doprajte malú obchádzku. Choďte po C 713 cez mestečko Binissalem, známej svojím červeným vínom, až do dediny Consell. Tam zabočte doprava do Alaró. Mestečko s pôvodným jadrom určite stojí za videnie, ale zo všetkého najviac vám odporúčame výlet k pevnosti Alaró, stojace neďaleko cesty na jednej skalnej plošine.

Veľký výlet po ostrove sa pomaly chýli ku koncu. Než však dorazíte domov, zostáva ešte posledná klenot: záhrady v Alfábii. Tento park s tropickou atmosférou leží trochu severne od križovatky, ale malá zachádzkou určite stojí za to. Vychutnajte si tu vidiecky pokoj - tepajúca metropola si ešte užijete viac než dosť.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

malorka

Copyright © 2000 - 2023, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com