Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

Mallorca - First Minute Dovolenka 2024!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

Autom pohorím Tramuntana

Východiskovým bodom výletu je Palma, samozrejme, práve tak dobre môžete vyjsť z ktoréhokoľvek miesta na juhozápadnom pobreží. Z metropoly sa lúčovito rozbiehajú cesty do všetkých kútov ostrova. S prázdninovými letoviskami v zálive Badia de Palma či s mestom Inca je Palma spojená dokonca diaľnicou. Vy sa vydáte po okresnej ceste smerom na severozápad, ktorá vás rýchlo zavedie na krásnu a nepríliš kľukatú cestu do Esporles. Neďaleko mesta na 14. kilometri sa nachádza vidiecka usadlosť Sa Granja, kde sa každú stredu a piatok popoludní predvádzajú staré tance a umelecké remeslá.

 - Mallorca / Mallorka

Kúsok za dvorcom narazíte na C 710, ktorá striedavo stúpa a klesá - ako už aj u horských ciest býva - pozdĺž pobrežia. V jednom okamihu sa vyšplháte na Coll de Claret vo výške 562 metrov. Tam už sa ohlási zlatý klinec nielen vašej cesty, ale aj mnohých cestovateľov za kultúrou: Valldemossa. Ak chcete navštíviť "Kartúza milencov" (Frederik Chopin a George Sandová), budete musieť z pobrežnej cesty kúsok zísť.

Potom sa na C 710 zase vrátite a už na vás čakajú ďalšie pamätihodnosti. S autom môžete zastaviť prakticky kdekoľvek: všade sa pred vami otvorí nádherný výhľad. V každom prípade tak učiňte u vyhliadky Mirador de Ses Pites. V priebehu ďalšej cesty pôjdete okolo vidieckych usadlostí Miramar a Son Marroig, ktoré kedysi patrili arcivojvodom Ľudovítovi Salvátora. V druhej, ktorá stojí nad polostrovom Na Foradada, je dnes múzeum. Názov naráža na dieru v skale.

 - Mallorca / Mallorka

O pár kilometrov ďalej, v tieni viac ako 1000 metrov vysokej hory Teix, sa nachádza Malorské dedina umelcov Deiá. Nebudete jediní, kto chce nakuknúť do galérií a pouličných kaviarní. Koho neodradí uzučká ulička do Cala de Deiá, môže sa na malé pláži s drobnými kamienkami na chvíľku vykúpať.

Za Lluc-Alcari s krásnymi domami z prírodného kameňa u strmého pobreží sa C 710 od mora vzdiali a klesá dole do údolia s mestom Sóller. V obci sa môžete prejsť pomarančovníkovými plantážami a urobiť si zachádzkou do prístavu tohto pokojného mesta. Za Soller prechádza pobrežné cesty do poriadneho vysokohorského stúpania. Po pravej ruke leží dedina Fornalutx (ktorá bola niekoľkokrát zvolená najkrajšie obcí v Španielsku) a Biniaraix. Určite ale zastavte u Mirador de Ses Barques, čo je vyhliadka s terasovú reštaurácií priamo u cesty. C 710 sa ďalej vinie mnohých zákrutami na horu Puig Major s výškou 1445 metrov. Výjazd až na vrchol tejto najvyššej hory Mallorky je povolený len vojenským vozidlám, pretože tam pracuje radarová stanica.

Mallorca / Mallorka

Potom sa cesty stráca v tuneli a za ním sa objaví priehrada Gorg Blau. V jej temne modrej vode sa odrážajú pustej vrcholky hôr. Pre ľudí so zmyslom pre nadprirodzeno nie je Gorg Blau len obyčajným rezervoárom pitnej vody, ale vzhľadom k svojej osobitnej atmosfére aj tak trochu magickým miestom. Veľkú príťažlivosť majú aj dva ďalšie, úplne rozdielne ciele, ktoré máte teraz pred sebou: amfiteáter Sa Calobra a kláštor Lluc.

 - Mallorca / Mallorka

Najprv práca, potom zábava. Pätnásť kilometrov dlhá odbočka do Sa Calobra dá totiž poriadne zabrať aj skúseným vodičom. Potom, čo ste sa už dosť nakrútili volantom sem a tam, vás ešte čaká prejazd slávnym "Kravatovým uzlom" Nudo de Corbata a uchom ihly Caval Bernat medzi dvoma gigantickými skalnými balvanmi. Potom konečne dôjdete do malého zálivu na konci priepasti s divokým potokom Torrent de Pareis. Vrátite sa na C 710, prejdete malou obcou Escorca a krátko nato dorazíte do najväčšieho a najvýznamnejšieho pútnického miesta na Malorke - kláštora Lluku. Tu môžete dostať jedlo i ubytovanie v mníšskych celách zo 17. a 18. storočia.

 - Mallorca / Mallorka

Smerom na sever pokračuje cesty do Pollenky, my ale opúšťame Serra del Norte južným smerom. Vľavo máme tisícku Tomir, vpravo 1348 metrov vysokú horu Puig de Massanella a pred sebou dediny Caimari a Selva. Inca sa nemôže pochváliť vidieckym pôvabom ani architektonickými pamiatkami, a napriek tomu je toto tretie najväčšie mesto Malorky veľmi obľúbené. Výrobcovia topánok a koženého oblečenia sľubujú výrobné ceny a svojráznej cellers (bývalé vínne pivnice) ponúkajú poctivú domácu stravu.

Po ceste C 713 by ste boli rýchlo doma. Ešte rýchlejšie by sa išlo po diaľnici spájajúcej Incu s Palmou. Vy si ale radšej doprajte malú obchádzku. Choďte po C 713 cez mestečko Binissalem, známej svojím červeným vínom, až do dediny Consell. Tam zabočte doprava do Alaró. Mestečko s pôvodným jadrom určite stojí za videnie, ale zo všetkého najviac vám odporúčame výlet k pevnosti Alaró, stojace neďaleko cesty na jednej skalnej plošine.

Veľký výlet po ostrove sa pomaly chýli ku koncu. Než však dorazíte domov, zostáva ešte posledná klenot: záhrady v Alfábii. Tento park s tropickou atmosférou leží trochu severne od križovatky, ale malá zachádzkou určite stojí za to. Vychutnajte si tu vidiecky pokoj - pulzujúcu metropolu si ešte užijete viac než dosť.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

malorka

Copyright © 2000 - 2024, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com